Iron Man 🤖 Lubisz?

Iron Man to superbohater z komiksów wydawanych przez Marvel. Jest członkiem elitarnej grupy superherosów o nazwie Avengers.

Iron Man to w rzeczywistości Tony Stark, bogaty przedsiębiorca i filantrop, kierujący firmą Stark Industries.

Historia Iron Man’a.
Long story short.

Anthony Edward „Tony” Stark przyszedł na świat w bogatej rodzinie przemysłowców. Tony już jako młodzieniec zapowiadał się jako obiecujący filar amerykańskiego kapitalizmu. W wieku 15 lat zaczął studiować elektrotechnikę na MIT.

Po śmierci swoich rodziców w wypadku samochodowym, 21-letni Tony przejmuje rodzinną firmę specjalizującą się w przemyśle zbrojeniowym o nazwie Stark Industries, kierowaną wcześniej przez ojca – Howarda Starka.

Wspierając amerykański wysiłek w walce z komunizmem, Tony testuje nowoczesne technologie na potrzeby sił zbrojnych.

Na tak zwany „użytek własny” Tony Stark tworzy cybernetyczne zbroje nafaszerowane najnowocześniejszymi technologiami, które pozwalają mu na prowadzenie pod marką Iron Man kampanii przeciwko złu.

Fajnie, też tak chcę! Może nie dokładnie tak jak Tony Stark, bo jednak biedak nie mógł spać po nocach, ale dla fun’u z Hulkiem zło zwalczałbym 😉

Dlaczego chcę być jak Iron Man?
Long story short.

Kiedy byłem młodym świerszczem, zobaczyłem Iron Man’a i bardzo chciałem być, jak Tony Stark.

Mieć tą zbroję i technologie, móc latać!

Od pierwszego wejrzenia jestem wielkim fanem Iron Man’a.

Na pewno mnóstwo i małych i też dużych chłopców chciałoby choć przez chwilę być, jak Iron Man 🤖

Choćby dlatego:

Pamiętam, że kiedyś chciałem też być ninją, żółwiem ninja (a dokładnie Donatello – ten fioletowy z kijaszkiem) tajnym agentem, Brucem Lee, Kapitanem Planetą i innymi superbohaterami. Oglądałem film albo bajkę, łapałem zajawkę i zaraz szedłem trenować 🕵🏃💪 na pole.

Ponieważ mimo usilnych starań, nigdy nie udało mi się wskrzesić żadnych szczególnych supermocy za wyjątkiem jednej – empatii, a po tych wszystkich usilnych próbach bycia małym superbohaterem, byłem całkiem sprawny, zostałem młodym sportowcem.

Zacząłem grać w tenisa, hockeya na trawie, a potem skakałem na snowboardzie. W sportach osiągałem obiecujące wyniki. W wieku 15 lat zdobywałem podium i dyplomy w ogólnopolskich zawodach.

Zanim o Iron Man’ie, na chwilę smuteczek 😥

Gorąco polecam poniższą ścieżkę dźwiękowa do dalszej części artykułu 😉

A więc, kiedy byłem takim młodym obiecującym 16-letnim świerszczem skaczącym na snowboardzie, świat mi się zawalił.

Na zajęciach z WF-u w gimnazjum przypadkowo dostałem kijem do hockeya po prawym oku.

Straciłem wzrok i zamiast iść do liceum z rówieśnikami, leżałem rok w szpitalach pod opieką najlepszych specjalistów światowej klasy.

(Specjalistów, z których nawiasem mówiąc możemy być bardzo dumni i którym chcę przy okazji podziękować za walkę do ostatniego ładunku nadziei:

Mistrzów dobra i opieki – moich rodziców – dziękuję rodzice!
Mistrzów okulistyki – Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Prof. Jerzy Nawrocki – dziękuję!)

Bez zbroi Iron Man’a obrażenia były zbyt poważne.

Tony Stark w przypadku obrażeń, wymieni elektryczne części w Stark Industries. A zwykły szary człowiek musi do szpitala – życie.

Niestety bez zbroi Iron Man’a w moim przypadku obrażenia były zbyt poważne.

Krótko mówiąc – brak wzroku, oko kompletnie rozwalone, na zewnątrz i w środku. Mam zniszczoną twardówkę i rogówkę, niedziałającą tęczówkę i źrenice, sztuczną soczewkę, olej silikonowy zamiast ciała szklistego, a na siatkówce oka mam blizny. Do dzisiaj noszę też szwy na oku.

Lekarze powiedzieli, że do końca życia nie będę widział, a oko pewnie samo zaniknie, bo nie działa i generalnie mam się nie wysilać, nawet uważać, żeby nie schodzić szybko ze schodów. (za przeproszeniem: że que!?!)

Jadnym słowem maa-saa-kra.

Ale nerw wzrokowy, czyli kabel łączący siatkówkę oka z mózgiem chyba wciąż jest cały (co może okazać się istotne).

Iron Man 3 i klonowanie komórek macierzystych nie pomoże.

No więc na chwilę przestałem chcieć być kimkolwiek, chciałem tylko ogarnąć coś, co pomoże mi odzyskać wzrok w prawym oku.

Lekarze mówili, że jedyną szansą jest klonowanie komórek macierzystych i regeneracja siatkówki, ale to odległa perspektywa i niepewna, ponieważ reszta oka też jest do remontu.

Film Iron Man 3 zaczyna się od tematu samoregenerujących się komórek ciała. W tamtym czasie, gdy miałem 16 lat, na ekranach był dopiero film Iron Man 1.

Wtedy jeszcze nie przyszło mi do głowy, że inspiracją dla mnie może być Iron Man.

Ale tak zupełnie serio – leżąc dłużej na korytarzu szpitala tak bardzo biednego, że w jeden dzień była zupa, a następnego dnia drugie danie, wysyłałem sygnały myślowe do kosmitów, żeby mnie zabrali jakimś UFO’em na mother-ship na orbicie Ziemi, naprawili oko, pobadali sobie coś przy okazji (tylko nieszkodliwie) i podrzucili pod dom albo chociaż spowrotem do szpitala – no niech już będzie.

Marzyło mi się, żeby kosmici mnie porwali, naprawili i odstawili do domu, podobnie jak w wideo z działu „👽🛸 Kosmiczna wideo niespodzianka.” , które udostępniam na końcu artukułu.

Rezygnacja 🙁

W liceum stałem się bardziej rozsądny, zrezygnowałem z wysyłania sygnałów do kosmitów i zająłem się sprawami bardziej przyziemnymi.

Śledziłem w internecie informacje o odległej perspektywie rozwoju zastosowania komórek macierzystych do regeneracji siatkówki oka.

Mijały lata, skończyłem liceum zacząłem jednocześnie studia i pracę w rodzinnej agencji reklamowej.

W pracy, w szkole i życiu prywatnym zacząłem coraz częściej korzystać z nowych technologii, z internetu, aplikacji i narzędzi.

Ten problem mamy wszyscy, a szczególnie piraci.

Spędzałem i do dzisiaj spędzam coraz więcej czasu wpatrzony w monitor komputera i telefonu.

Jest to niezdrowe dla mojego jedynego działającego oka, ale jednak niezbędne do pracy i tak bardzo pomocne w dzisiejszym świecie.

Klonowanie komórek macierzystych rodem z filmu Iron Man 3 wciąż było (i nadal jest) odległą i niepewną perspektywą. Byłem tym faktem trochę zrezygnowany.

💥 Aż tu nagle BADA BOOM!!!
🤖 Iron Man is back!

Iron Man - Tylko, że Piratzky

Iron Man wraca do mojego serca i mojej wyobraźni na całego w chwili, gdy napotykam się na pewien artykuł.

Z artykułu dowiaduję się, że AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Stanforda oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Santa Cruz tworzy bioniczne oko, cyber-oko.

Tutaj info na ten temat:

O łał! Chcę być Ironę Menę!!!

pomyślałem.

Pomyślałem, że gdybym tak był trochę bogaty, to bym dofinansował ten projekt naukowy powstający na AGH, żeby pomóc w rozwoju cyber-oka, które potrzebuję ja i jeszcze wiele osób na świecie.

Logiczne.

Oto w skrócie plan dr inż. Pawła Hottowy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Dr inż. Paweł Hottowy chce stworzyć elektroniczną protezę siatkówki oka dla niewidomych, w której obraz z miniaturowej kamery przetwarzany jest na serie impulsów elektrycznych pobudzających komórki zwojowe siatkówki i w ten sposób dostarczających do mózgu pacjenta informację wizualną.

Brzmi, jak wizja z filmów science-fiction?

A to niespodzianka! To się dzieje już teraz. Powstały już projekty przywracające niewidomym wzrok.

Zobacz choćby poniższe wideo. Ten projekt nie pomoże w moim przypadku, bo moja siatkówka jest rozwalona. Jednak podobno w 80% przypadków utraty wzroku, poniższe okulary pozwalają odzyskać funkcję widzenia.

Kolejnym ciekawym przykładem jest bioniczne oko Anthony’ego z Bostonu. Anthony nosi okulary z kamerą i nadajnikiem przesyłającym sygnał wideo bezprzewodowo do odbiornika zainstalowanego na oku.

To pozwala Anthony’emu widzieć w sposób, który jednak różni się od tego, jak widzimy naturalnie.

Iron Man to nie przyszłość, to się dzieje już teraz.

Iron Man jest już na dzień dzisiejszy całkiem realną wizją. Zaczynamy łączyć nasze biologiczne organizmy z elektroniką, technologiami.

Technologie z jednej strony pomagają, usprawniają i poprawiają jakość naszego życia. Z drugiej strony powodują problemy – już nawet o zwyrodnieniu stawu kciukowego w wyniku używania smartfona mówi się, jako chorobie cywilizacyjnej.

Dlaczego chcę być ASAP jak Iron Man 🤖?

W moim przypadku problemem jest to, że widzę tylko jednym okiem, a w pracy i życiu codziennym sporo używam technologii i wpatruję się w monitory. Przez to moje jedyne sprawne lewe oko dostaje mocny wycisk, co nie jest zdrowe dla mojego wzroku.

Aby uzmysłowić sobie, jak mniej więcej wygląda moja perspektywa patrzenia na świat, zobacz poniższą wizualizację.

Hmm, średniawka!

Iron Man przed instalacją Piratzkyego bionicznego oka

Mniej więcej tak widzę. Prawa strona jest ciemna – blind. W praktyce wygląda to trochę inaczej – po prostu mam mniejszy kąt widzenia z prawej strony, ale mózg jakoś tak to układa, że nie widzę czarnej plamy, a jedynie czasem mgłę, poświatę, albo jakby tego nie określić.

A teraz wyobraź sobie, że do mojego nerwu wzrokowego (który chyba działa), podłączam nadajnik wideo, który do mojego mózgu przesyła taki obraz:

O niezłe!

Iron Man vision by Piratzky

Lewym okiem widzę obraz rzeczywistości, a do obrazu z prawego oka przesyłany jest obraz z komputera (hardware + soft + nadajnik obrazu wideo + odbiornik podłączony do nerwu wzrokowego lub bezpośrednio do mózgu)

Zaczyna robić się ciekawie c’nie 🙂

Skoro mam komputer z nadajnikiem obrazu wideo, to w sumie chcę mieć w tym komputerze w oku system Android od Google i wszystkie aplikacje, których używam w pracy i życiu prywatnym.

Wystarczy mi tylko jeszcze słuchawka do rozmawiania przez telefon i właściwie mogę zostawić smartfon w domu – NIEDOWIARY!

Obsługiwać aplikacje chcę głosowo oraz za pomocą pierścieni dotykowych założonych na palcach wskazujących (nie wiem czy takie coś istnieje, ale wydaje się być wygodne).

Mmm, spokooo!

Iron Man vision + Android by Piratzky

Do mojego nerwu wzrokowego lub bezpośrednio do mózgu przesyłany jest obraz z aplikacji działających na systemie operacyjnym Google Android.

Okej, a skoro mogę odbierać transmisję obrazu z podręcznego komputera bezpośrednio do mózgu, to czemu by tak nie zainstalować sobie w oku kamery w jakości 4K.

Albo jeszcze lepiej! Może kamerę z funkcją ZOOM, podczerwienią albo cuś.

Oczywiście z możliwością nałożenia na obraz wszystkich aplikacji na Androida 😉

O łał!!! Jestem Iron Man’em!

Iron Man 4k vision + Android by Piratzky

Tak wygląda moje pole widzenia, gdy mam zainstalowaną kamerę 4K oraz urządzenie z systemem operacyjnym Android oraz nadajnikiem, który przesyła obraz wideo bezpośrednio do mojego nerwu wzrokowego lub obszaru mózgu odpowiedzialnego za widzenie prawym okiem.

Teraz już chyba wiesz dlaczego chcę być jak Iron Man 🙂

Tylko, jak mnie z tym wpuszczą do samolotu to nie wiem 🛫 😉

O mojej drodze wojownika, od człowieka z brakiem wzroku w prawym oku do Iron Man’a – człowieka z nowinkami technologicznymi w czaszce, będę pisał na tym blogu.

Wkrótce wybieram się do katedry informatyki stosowanej AGH, żeby dowiedzieć się, jak się miewa rozwój polskigo cybernetycznego oka.

Śledźcie mojego blogasa, jeżeli interesuje Was moje story.

A teraz #PoPiratzku 😉

Iron Man 4

A więc chcę być jak Iron Man 4, przynajmniej – najnowszej generacji.

Chcę, aby ludzie na wózkach, bez oka, bez ręki, nogi, wątroby, trzustki i innych części ciała, mogli z pomocą technologii wrócić do sprawności i zdrowia.

Na to wszystko jednak potrzebuję sporo, sporo pieniędzy, bo…

… Tony’m Starkiem to jeszcze nie jestem,

… ZUS mi prawdopodobnie nie sfinansuje oka Iron Man’a.

Teraz uwaga, cyber-suchar własnej produkcji! 😉

Co jest bardziej prawdopodobne?

 1. To, że zostanę Tony’m Starkiem z kontrolą nad Stark Industries i sam zamontuję sobie cyber-oko?
 2. czy to, że odłożę na etacie i ZUS sfinansuje mi badania i montaż cyber-oka Iron Man’a?

Hmm, niech no pomyślę. Wiem, wybieram opcję number 1 – będę, jak Iron Man, tylko że Piratzky i trochę Kapitan Planeta!

A swoją drogą – dlaczego Kapitan Planeta? – do tego jeszcze wrócimy.

Żeby stworzyć coś na wzór Stark Industries będę potrzebował kapitału na start – delikatnie mówiąc. 😉

Na stworzenie własnego Stark Industries zamierzam zarabiać pieniądze różnymi sposobami, między innymi z pomocą mojego bloga Piratzky.com.

DLATEGO MAM DLA CIEBIE
💥💥 PROPOZYCJĘ 💥💥

Ty pomożesz mi zostać Iron Man’em, a ja podzielę się z Tobą wiedzą o tym, jak założyć bloga i zarabiać.

Co Ty na to?

O tym, ile zarabiam na blogu dla mojego kota, możesz przeczytać w poniższym artykule. Znajdziesz tam również link do moich szkoleń.

A podczas szkoleń zobaczysz, jak krok po kroku stworzyłem i rozwijam blog Piratzky.com i jak zarabiam na blogu pieniądze, aby zostać Tony’m Stark’iem.

A tymczasem wracając do Iron Man’a.

Ostatnio często szukam informacji na temat robotów i tak samo, jak zapewne Wy, czekam na Iron Man 4.

Znajduję filmy, w których pojawia się Iron Man, filmy o sztucznej inteligencji, robotach, kosmosie i podobnych tematach..

Dlatego dla zainteresowanych, poniżej przedstawiam kilka informacji i linków, a na końcu 👽🛸 Kosmiczna wideo niespodzianka.

Pomyślałem, że mogą Ci się przydać, jeżeli chcesz zobaczyć trailer, albo pooglądać cały film Iron Man online.

Iron Man 3

Iron Man 3 pojawił się już wyżej w kontekście wizji autoregeneracji z pomocą komórek macierzystich.

Już pierwszych scenach Tony Stark poznaje Mayę Hansen, która pracuje nad rewitalizacją dendrytów, która umożliwia autoregenerację ciała, zapobieganie chorobom, a nawet odtwarzanie kończyn.

Oto oficjalny trailer Iron Man 3

Iron Man 3 obsada

W filmie Iron Man 3 występują m.in.:

 • Robert Downey Jr.
 • Gwyneth Paltrow
 • Guy Pearce
 • Don Cheadle
 • Rebecca Hall
 • Stephanie Szostak
 • James Badge Dale
 • Jon Favreau
 • Ben Kingsley

Iron Man 3 cały film na CDA

Cały film Iron Man 3 z dubbingiem można znaleź na CDA tutaj:
https://www.cda.pl/video/325913207

Iron Man 2

Iron Man 2 to historia walki Tony’ego Starka z Ivanem Vanko, który planuję zemstę przeciwko rodzinie Starków.

Oficjalny trailer filmu Iron Man 2

Iron Man 2 obsada

W drugiej części Iron Man’a występują m.in.:

 • Robert Downey Jr.
 • Gwyneth Paltrow
 • Don Cheadle
 • Scarlett Johansson
 • Sam Rockwell
 • Mickey Rourke
 • Samuel L. Jackson

Iron Man 2 cały film na CDA

Cały film Iron Man 2 znajdziesz na CDA pod tym linkiem:
https://www.cda.pl/video/323548654

Iron Man 1

Pierwsza część Iron Man’a pochodzi z 2008 roku. „Konwój, którym przewożony jest Stark, wpada w zasadzkę. Tony zostaje ciężko ranny, schwytany i uwięziony w jaskini przez grupę terrorystyczną Dziesięć Pierścieni. Współwięzień, Ho Yinsen, wszczepia mu w klatkę piersiową elektromagnes, aby ten blokował odłamkom granatu dostęp do serca. Lider Dziesięciu Pierścieni, Raza, oferuje Starkowi wolność w zamian za budowę pocisku „Jerycho”.”

Iron Man 1 trailer

Iron Man 1 obsada

W filmie Iron Man 1 występują m.in.:

 • Robert Downey Jr.
 • Terrence Howard
 • Jeff Bridges
 • Shaun Toub
 • Gwyneth Paltrow

Iron Man 1 cały film na CDA

A jeżeli chcesz obejrzeć cały film Iron Man 1 na CDA, znajdziesz go tutaj:
https://www.cda.pl/video/2946875b2

👽🛸 Kosmiczna wideo niespodzianka.

A poniżej obiecane wideo o porwaniu przez kosmitów, którzy odstawiają porwanego do domu, ale coś biorą wzamian. Miłego oglądania 🙂

Kot mówi Mój człowiek będzie jak Iron Man